Ostatnio miałam okazję dostać od wydawnictwa Luna, książkę pt. Tajemnice świata kotów, której autorką jest Doktorka nauk zootechnicznych, kocia behawiorystka i edukatorka, wykładowczyni oraz członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego – Weronika Penar. Na co dzień również prowadzi social media Purr Science – naukowo o kotach, w których opowiada o naszych mruczących kompanach. Osoba, która na kotach zna się jak nikt inny i podchodzi do ich problemów w naukowy sposób. Podczas tej lektury znajdziemy mnóstwo odniesień do badań naukowych, co daje gwarancję rzetelności i faktycznej wiedzy dotyczącej mruczków. Osobiście, bardzo to cenię!
W książce mamy poruszone najróżniejsze tematy, zarówno te dotyczące zdrowia, gdzie dowiadujemy się kiedy rozpoznawać symptomy choroby u kota, ale też kotyfikacji, czyli tego jak powinien być przystosowany koci dom, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Zachowania niepożądane dla ludzi u kotów, często są wywołane niewystarczającą ilością lub jakością zabawy z mruczkiem, czyli wynikają z naszej winy. Przeczytamy również o relacjach kot – kot, ale także o relacjach człowiek – kot, czyli jak dogadywać się i rozumieć koty. Jeśli kiedykolwiek usłyszeliście, że czyjś kot robi coś po złości, to z tej książki dowiecie się, że to nieprawda, nie należy interpretować zachowań, wyglądu czy mimiki kotów przez pryzmat ludzi. Jak widać, wiedzy jest ogrom, ale na szczęście książka jest przedstawiona w bardzo przyjemny i przystępny sposób, aż chce się ją przeczytać całą jednego dnia.
Od niedawna jestem kocią mamą i nie ukrywam, że całe życie byłam psiarą (albo tak mi się wydawało), nigdy nie sądziłam, że moim pierwszym zwierzakiem będzie kot. Okazuje się, że psy jednak są trochę łatwiejsze w obsłudze jeśli chodzi o obszar komunikacji, wynika to z faktu, że koty od stosunkowo niedawna są obiektem badań, dlatego tak wielu rzeczy o nich jeszcze nie wiemy. Moim priorytetem stało się zapewnienie kotce jak najlepszego życia, dlatego chcę jak najlepiej się z nią rozumieć. Ta książka pomaga uniknąć dużej ilości błędów, które mogą w przyszłości, jeśli nie już, wpływać na zachowania kota. Zdecydowanie polecam tę lekturę początkującym właścicielom czy też kocim rodzicom (jak kto woli), ale również, osobom, które doświadczenia z tymi zwierzakami już mają. W dodatku książka jest pięknie wydana, są ciekawostki i wskazówki, które są wyróżnione. Wszystko jest przejrzyste i czytelne, co jest ogromnym plusem, bo dzięki temu czyta się jeszcze szybciej i przyjemniej.