REGULAMIN STOWARZYSZENIA ZWYKŁEGO
Polacy nie gęsi
- Stowarzyszenie zwykłe nosi nazwę ,,Polacy nie gęsi”. W dalszych postanowieniach regulaminu zwane jest Stowarzyszeniem.
- Terenem działania Stowarzyszenia jest cała Polska.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Gawędy 3, 77-200 Miastko.
- Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieokreślony. Działa na podstawie niniejszego regulaminu oraz przepisów Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach.
- Działalność Stowarzyszenia oparta jest na pracy społecznej jej członków.
- Cele Stowarzyszenia to:
1. Promocja czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych,
2. Wspieranie pisarzy polskich i zagranicznych poprzez patronat medialny i promocję.
3. Wsparcie bibliotek, szkół, oraz innych organizacji pozarządowych w zachęcaniu do
czytania. - Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1. Prowadzenie strony internetowej, kanału w serwisie YouTube i kont w mediach społecznościowych promujących czytelnictwo.
2. Organizację wydarzeń związanych z promocją czytelnictwa takich jak: spotkania autorskie, warsztaty, eventy, targi, festiwale, konkursy, akcje czytelnicze, kluby książki.
3. Nawiązywanie współpracy z wydawnictwami w celach promocji czytelnictwa.
4. Organizację szkoleń i warsztatów dla członków Stowarzyszenia.
5. Prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego poprzez sprzedaż produktów wytworzonych nakładem Stowarzyszenia, sprzedażą przedmiotów pochodzących z darowizn, wejściówki na wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie, działalność wydawniczą. - Członkiem stowarzyszenia może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem.
- Przyjęcia nowych członków dokonuje Zebranie Członków uchwałą podjętą w ciągu 30 dni od daty złożenia deklaracji zawierającej rekomendację dwóch członków.
- Członek ma prawo:
1. Zarekomendować kandydata na członka Stowarzyszenia.
2. Zgłosić projekt uchwały pod głosowanie Zebrania Członków jeśli uważa, że regulamin wymaga zmian lub jeśli należy podjąć decyzję dotyczącą wydatków i zobowiązań finansowych Stowarzyszenia.
3. Prosić walne zebranie o czasowe zwolnienie z pełnienia danej funkcji lub realizacji obowiązków ze względów prywatnych i zdrowotnych lub problemów finansowych. - Członek obowiązany jest do:
1. Obecności podczas walnych Zebrań Członków zwyczajnych i nadzwyczajnych powołanych przez przewodniczącego, z minimalną frekwencją 60%.
2. Opłacania rocznej składki członkowskiej zgodnie z ustaleniami uchwały dotyczącej stawki członkowskiej i terminu jej wpłaty.
3. Wywiązywać się z pracy w związku z powierzoną mu przez walne Zebranie Członków funkcją w ramach realizacji celów i zadań Stowarzyszenia. - Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
1. Nieobecności podczas walnych zebrań Stowarzyszenia.
2. Nie opłacenia składki członkowskiej w terminie wyznaczonym uchwałą o wysokości stawki składki członkowskiej i terminie jej zapłaty, chyba że na wniosek członka Zebranie Członków odroczy wpłatę.
3. Niewywiązywanie się z nałożonych obowiązków lub rażące działanie na niekorzyść Stowarzyszenia.
4. Na wniosek członka chcącego opuścić Stowarzyszenie. - Osoba wykluczona lub skreślona ma prawo wniesienia odwołania do Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały na piśmie. Zebranie Członków rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad, a jego decyzja jest ostateczna.
- Władzami Stowarzyszenia są:
1. Zebranie Członków,
2. Przewodniczący – Przedstawiciel - Decyzje Zebrania Członków podejmowane są w głosowaniu jawnym. Zebranie może zdecydować o przeprowadzeniu głosowania tajnego.
- 1. Uchwały Zebrania Członków Stowarzyszenia podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania chyba, że regulamin stanowi inaczej.
2. W sprawach określonych w par. 19 pkt. 6-10 wymagana jest obecność wszystkich członków stowarzyszenia. - Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia, które podejmuje decyzje we wszystkich sprawach należących do zakresu działania Stowarzyszenia, o ile regulamin nie stanowi inaczej.
- Do kompetencji Walnego Zebrania należy m.in:
1. ustalanie kierunków działania i rozwoju
2. wybór i odwołanie Przedstawiciela
3. przyjmowanie i odwoływanie członków
4. podejmowanie decyzji w sprawie organizacji wydarzeń i odpłatnej działalności pożytku publicznego
5. uchwalanie zmian regulaminu
6. podejmowanie decyzji o rozwiązaniu Stowarzyszenia
7. podejmowanie decyzji o nabyciu oraz zbyciu nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego
8. podejmowanie decyzji o ustanowieniu ograniczonego prawa rzeczowego
9. podejmowanie decyzji o zawarciu umowy kredytu albo pożyczki
10. podejmowanie decyzji o przejęciu długu, uznaniu długu, zwolnieniu z długu, przystąpieniu do długu, zawarciu umowy poręczenia lub zawarciu innej podobnej umowy
11. podejmowanie decyzji o zaciąganiu innych zobowiązań przekraczających wartość 10 000 zł. - Zebranie Członków zwołuje przedstawiciel lub 1/3 członków Stowarzyszenia. Zebraniem Członków kieruje Przewodniczący Zebrania.
- Zebranie Członków ze względu na ogólnopolski charakter Stowarzyszenia odbywać się będzie online z wykorzystaniem platform internetowych za wyjątkiem jednego zebrania rocznie, które odbywać się będzie w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zebranie Członków i Przewodniczącego.
- Stowarzyszenie jest reprezentowane przez Przewodniczącego-przedstawiciela wybieranego przez Zebranie Członków na 3 letnią kadencję. Przedstawiciel może zostać odwołany przez Zebranie Członków. Przewodniczący Stowarzyszenia pozostaje bez zmian chyba, że sam złoży rezygnację ze stanowiska.
- Do zakresu działania Przedstawiciela należy:
1. reprezentowanie stowarzyszenia na zewnątrz
2. zarządzanie majątkiem stowarzyszenia
3. zwoływanie zebrania członków - Podjęcie przez przedstawiciela decyzji przekraczającej uprawnienia zwykłego zarządu wymaga zgody wszystkich członków stowarzyszenia. Są to w szczególności:
1. nabycie oraz zbycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego
2. ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego
3. zawarcie umowy kredytu albo pożyczki
4. przejęcie długu, uznanie długu, zwolnieniu z długu, przystąpieniu do długu, zawarciu umowy poręczenia lub zawarciu innej podobnej umowy
5. zaciąganie innych zobowiązań przekraczających wartość 10 000 zł - Środki na działalność stowarzyszeniach pochodzą z:
1. składek członkowskich
2. dotacji
3. darowizn
4. zbiórek publicznych
5. spadków, zapisów,
6. dochodów z majątku stowarzyszenia - Odpłatną działalność pożytku publicznego Stowarzyszenia stanowi:
1. sprzedaż przedmiotów wytworzonych nakładem Stowarzyszenia
2. sprzedaż przedmiotów pochodzących z darowizn
3. sprzedaż wejściówek na wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie na pokrycie kosztów organizacji. Jednocześnie zaznacza się, że wszystkie pieniądze pozyskane z odpłatnej działalności pożytku publicznego będą przeznaczane na realizację celów Stowarzyszenia. - Decyzję w sprawie zmiany regulaminu oraz rozwiązania stowarzyszenia podejmuje Zebranie Członków zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania. Zebranie rozwiązujące Stowarzyszenie nie może odbywać się online. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Zebranie Członków określa przeznaczenie pozostałych środków finansowych Stowarzyszenia.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy ustawy – Prawo o stowarzyszeniach