Książkę napisana przez Aleksandra Brucknera “Ludy i Bogi” otrzymałam dzięki współpracy z Repliką. Był polskim slawistą, historykiem literatury oraz kultury polskiej. W serii Wierzenia i Zwyczaje znajdziemy jeszcze jedną napisaną przez niego książkę, a mianowicie “ Mitologia Słowiańska”.
Początkowo miałam problem z tą książką, ponieważ jest dużo genezy, metodologii, a ja niestety nie przepadam za bełkotem historycznym w książkach popularnonaukowych. Uważam, że wielu zwykłych ludzi niesiedzących zbytnio w tematach historycznych taki język może nudzić, z drugiej strony brakuje mi w takiej pozycji indeksu czy bibliografii. Natomiast na okładce jak zwykle się nie zawiodłam, chociaż obrazek wskazuje bardziej na Thora z mitologii nordyckiej, a po przeczytaniu książki oczywiście rozumiemy dlaczego tak się dzieje. Ale proszę, Repliko, czy możecie usystematyzować spis treści? Wszystkie książki z tej serii pasują do siebie wizualnie natomiast spis treści raz pojawia się na końcu raz na początku, dlaczego?
Jednak im dłużej czytałam, tym coraz bardziej przekonywałam się do tej książki, pojawia się coraz więcej mitologii, wierzeń oraz wpływu chrystianizacji na ten obszar. Poznajemy życie Bałtów od narodzin po obrzędy pogrzebowe, dowiadujemy się jak wyobrażali sobie życie dusz po śmierci ciała, jak składano ofiary – czasem również z ludzi. W książce znalazło się również miejsce na zabobony, wróżby, a nawet życie codzienne.
Podsumowując pozycja ta nie należy do najgrubszych, a duży druk sprawia, że czyta się to jeszcze szybciej, chociaż pojawiają się trudne momenty. Uważam jednak, że osoby które decydują się na takie lektury zdają sobie sprawę na co się piszą. Chociaż nie należy ona do mojej ulubionej książki z tej serii, to trudno jej nie docenić. Dlatego czy polecam? Zdecydowanie tak, warto przeczytać jeśli choć trochę interesuje was ta tematyka.