Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że za kilka lat chętnie przeczytam „Romeo i Julię”, powiedziałabym, że zwariował. Teraz jednak nie byłabym tego taka pewna.
W ramach współpracy z wydawnictwem Bukowy Las w moje ręce trafiła jedna z najbardziej znanych sztuk Williama Szekspira.
Na podstawie tej sztuki powstało wiele sztuk teatralnych, a także filmów. Tematyka poruszona w sztuce nadal jest źródłem inspiracji dla twórców.
Historia dwóch zwaśnionych rodów z dramatycznym wątkiem miłosnym dwójki zakochanych pośrodku jest idealnym przypadkiem tragicznej opowieści miłosnej.
Warto zwrócić uwagę, że Julia była bardzo młoda, w końcu miała zaledwie czternaście lat. W wielu krajach Europy dziewczyny w tym wieku już miały mężów i dzieci – to w Anglii przyjęło się, że właściwym wiekiem było dwadzieścia jeden lat. Według mnie, aby zapoznać się z tą historią, trzeba do niej dojrzeć. Inaczej odbiera się ją, mając te piętnaście lat, a zupełnie inaczej, gdy ma się drugie tyle. Warto dodać, że sztuka jest oparta na autentycznej historii potajemnie zawartego małżeństwa dwójki zakochanych w 1303 roku w Weronie.
Przyznam szczerze: gdybym za czasów szkolnych dostała do ręki tę historię w takim wydaniu, pewnie chętniej bym ją przeczytała. Większość szkolnych lektur jest w opłakanym stanie i ich wygląd nie jest zbyt zachęcający, a szkoda. Mam nadzieję, że wydawnictwo pokusi się i oprócz sztuk Szekspira wyda też mitologię w takiej szacie graficznej.
Jeśli chcecie dać drugą szansę twórczości Szekspira, to tylko w wydaniach od Bukowego Lasu. Gorąco polecam!